top of page

Kişisel Markalaşmada Zihinsel Engelleri Aşmak

Kim istemez değil mi Kişisel Markası ile parlamayı, bağ kurmak istediği kişilerle güçlü iletişime sahip olmayı, daha çok satış yapmayı ve daha çok kendini gerçekleştirebilmeyi?

İşte Kişisel Markanızla ilgili çalışmaya başlamadan önce herkesin yaşadığı bazı zihinsel engeller üzerine konuşalım isterim bu yazımda, ne dersiniz?Kişisel Markalaşma; Siz kapıdan çıktıktan sonra sizin hakkınızda konuşulanlar demek, basitçe... Peki sizin hakkınızda konuşulanları çok taktığınız için harekete geçemediğiniz oldu mu hiç? Ya da başkalarına da hiç gerek yok, kendi kendinizi eleştiri yağmuruna tutarak belki de alanında çok iyi olmanıza rağmen kendinizi diğerlerinden daha aşağıda gördüğünüz durumlar yaşadınız mı?


Evet dediğinizi duyar gibiyim..


Peki nedir bizi harekete geçirmek istemeyen bu zihnin bizim için gerçekten yapmaya çalıştığı iyilik?


Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki insanı yaşamda tutan iki şey var; acıdan kaçmak ya da hazzı yaşamak..Ve bizler yaşamlarımızda her ne olay yaşarsak yaşayalım ya korkularımızla yüzleşiyor ya da sevgiyi büyütmenin yollarını arıyoruz.


Bu arayış devam ederken Kişisel Markalaşmaya öncelikle neden ihtiyaç duyuyoruz bunu kendimize sorarak başlayalım mı?


Verdiğiniz cevaplar çok özel zira bu cevapların ardında da ya korkular var ya da gerçekten sevgiyle büyütme odağı..


Mesela “Artık işyerinde yaşadığım haksızlığa maruz kalmak istemiyorum, daha az para kazanmak istemiyorum, yakın arkadaşım X her seminere davet edilirken ben neden davet edilmiyorum? Halbuki ben ondan daha fazla eğitim aldım, daha çok biliyorum, daha iyi uzmanlığa sahibim” gibi gibi... Bu amalar uzar gider dostlar...


Benim esas size söylemek istediğim tüm amaların ardında zihninizde aşmanız gereken olayların, hikayelerin olduğu.


Zira bizim beynimiz üç önemli bölümden oluşmuş durumda.. İlk bölüm sürüngen beyin ki; bizi savaş ya da kaç komutları ile yönetiyor. İkinci bölüm ise limbik beyin; bizi duygularımızla yönetmekte ve kararlar vermemizi sağlamakta. Zira duygular pozitif olabileceği gibi negatifte olabilir. Ve tüm bu duygularımızı tanımak ve negatif duygularımızın geçmişte bizlere yaşattığı acıları yeniden yaşamaktan kaçmak yerine bilinçaltımızda yatan gerçek sebebi görebilmek çok değerli. Zira sürekli geçmişe bakarak yol almak çok da mümkün değil değil mi? Bir de son beyin yapımız olan neo frontal korteks yani yeni memeli beyni diyebileceğimiz alan biz insanoğlunun hayal edebilmesini, vizyon kurabilmesini, vizyonladığını gerçekleştirebilmesini sağlar. Ama burda unutmamak gereken bir nokta var ki “Hayal ettim oldu” diyebilmek için zihniniz tüm geçmiş ayrık otlarından sıyrılmış olması önemli. Ve tabiki hayal ettiğimiz gerçekliği gerçeğe dönüştürebilmek için eyleme odaklı bir zihin yapısı geliştirmek de önemli.


Tüm bu temel bilgiler sonrasında Kişisel Markanız üzerine çalışmak demek aslında gelecekteki siz üzerine çalışmak demektir. Fakat bunu geçmişin parıltılı anlarını hatırlayarak gerçekleştirmek çok değerlidir. Yola çıktığınızda eğer sizi geleceğe adım atarken hala korkularınız, amalarınız, belkileriniz ya da aşırı mükemmelliyetçiliğiniz durduruyorsa işte burada zihinsel engellerinizle baş başa olduğunuzu unutmayın.


İnsanoğlu mucizevi bir varlık. Tüm potansiyelleri kendisinde barındırıyor. Ve unutmamak gerekir ki eğer bir kişi bile sizin istediğiniz yaşamı yaşıyor ise sizin de onu başarma potansiyelleriniz saklı demektir. Tabiki bunun için doğru adımları atmak, güçlü bir inanca ve yılmazlığa sahip olmak gerekir.


Kişisel Markanla ilgili çalışıp çalışmamak konusunda ikilem yaşıyorsan sevgili dostum yazımın sonlarına yaklaşırken sana birkaç güçlü soru ile yön çizmek isterim. Cevaplarını yorumlarda paylaşman beni de mutlu eder.


  1. Kişisel Markanın tam da istediğin gibi başarı ile parladığı o anı düşünseydin ordaki Sen nasıl görünüyorsun? Nasıl duruyorsun? Nasıl giyinmişsin? Ne hissediyorsun? Etrafındakilerle nasıl konuşuyorsun? Bir bak bakalım kendine..

  2. Kişisel Markan ile başarıya ulaştığın o noktada bugün bir anne, bir baba, bir arkadaş, bir eşsin belki peki tam da o resimde başka hangi rollerin var? Görebiliyor musun?

  3. Kişisel Markanla başarıya ulaştığında gerçekten güçlü bağ kurduğun o hedef kitle kimlerden oluşuyor? Yaşları kaç, meslekleri ne, hangi ortak noktalarınız var?

  4. Ve Kişisel Markanla başarıya ulaştığın o resimde gerçekten Yaşam Amacın ne? Sen olmasaydın Dünya da ne eksik kalırdı? Kişisel Markanla ilgili çalışmak istemenin ardında gerçekten yaşam amacında neyi gerçekleştirmek var?


Tüm bu güçlü sorular eminim çok güçlü cevapları da beraberinde getirecekler. Unutma her yolculuk önce güçlü bir hayal ile başlar. Şimdi kağıdı ve kalemi eline alarak Kişisel Markan için hayal kurmaya başlama zamanı..


2023 Kişisel Markanla Parladığın ve Yeni Bir Sen’i Keşfettiğin Bir Yıl Olsun.52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page