top of page

Kişisel Markanın C VitaminiC vitamini, insan vücudunun kan damarları, kıkırdaklar, kaslar ve kemiklerde bulunan kollajen proteini oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bir vitamin türüdür.


İnsan vücudu doğal olarak kendiliğinden C vitamini üretmediği için beslenme aracılığıyla doğal kaynaklardan veya ek olarak vücuda almak gereklidir. Önemli bir antioksidan olan C vitamini vücuttaki hücreleri toparlarken ayrıca bağışıklık hücrelerinin artmasına yardımcı olur ve birçok metabolizma ile vücut direncinin artmasına destek sağlar.


Markayı yaratan pazarlama olduğundan yazımda biraz pazarlamanın CRM, CEM, CLM ve CVM kardeşlerinden söz edeceğim. Hadi gelin bana göre kişisel markalaşmanın C vitaminleri olan, aynı zamanda markanın da bağışıklık sistemini güçlendiren ve başı C harfiyle başlayan kardeşleri birlikte daha yakından tanıyalım:


CRM: Customer Relation Management, Müşteri İlişki Yönetimi.

Bir insan için CRM, ilk bakışta cep telefonunda kayıtlı kişilerin telefon numarası, e-mail adresi ve posta adresi gibi bilgilerin varlığı ve söz konusu iletişim bilgilerini (veriyi) kullanarak o kişilerle iletişime geçmek olarak algılansa da aslında CRM yalnızca yukarıdakilerle sınırlı olmayıp insanın çevresiyle yani hedef kitlesiyle kaliteli iletişim kurmanın tüm yol ve yöntemlerini içermektedir. Doğum gününde arkadaşınıza gülücüklü bir kutlama mesajı göndermeniz, cenazesi olan bir dostunuza taziye vermeniz, bir davet için LCV yaptırmanız, politikayla uğraşan biriyle tanıştığınızda onu cep telefonuza kaydederken yanına “politikacı” notu düşmeniz, kardeşinizin doğum gününde sürpriz yapıp eski fotoğraflarından bir video hazırlayıp Instagram hesabınızda paylaşmanız, Linkedin hesabınızda alanınızla ilgili her hafta bir içerik yayınlanamanız veya yeni bir ürün çıkardığınızda veya ofisinizi taşıdığınızda WhatsApp güncellemesi yapıp bu yeniliği tüm iletişim ağınızla paylaşmanız; bunların hepsi kişisel CRM sayılırlar. Müşteri yani “Customer”ın ilk harfi olan “C” ile başlayan CRM, aynı zamanda CEM, CLM ve CVM gibi müşteriyle ilgili tüm diğer iletişim faaliyetlerinin de temelini oluşturur. CRM’in hedefi; veriye sahip olup onu doğru kullanmak sonra da veriyi satışa, sağlam ilişkiye ve mutlu müşteriye dönüştürmek olmalıdır. CRM, hedef kitlenin kalbine dokunmaktır.


CEM: Customer Experience Management, Müşteri Deneyimi Yönetimi.

Kişisel markalaşma için CEM, hiç tanımadığınız bir kişinin sizinle iletişime geçmeden önce markanızınn itibarını araştırmak niyetiyle ‘stalklaması’ veya sizi tanıdıktan sonra olumlu-olumsuz tüm deneyimlerini başkalarıyla paylaşması, söz konusu bu paylaşımların da sizin tarafınızdan kayıt altına alınıp monitör edilmesi işidir.

CEM’i kısaca; müşteri adayının veya müşterinin sizinle iletişime geçmeden önce siz onun aklına ilk düştüğünüz andan itibaren olumlu veya olumsuz yaşadığı tüm deneyimlerin analiz edilip olumsuzlarından ders çıkarmak, olumlularını ise daha da geliştirmekle uğraşır. Potansiyel müşteri olan fert, söz konusu olumlu veya olumsuz deneyimini doğrudan sizinle iletişime geçerek paylaşabildiği gibi Sosyal Medya’da, medya haberlerinin yorum bölümünde, Ekşi sözlük, Quaro veya Şikayetvar.com gibi platformlar aracılığıyla da alenen ifşa edebilir. CEM, müşterinin markanızla çıktığı yolculukta yaşadıklarını sanki bir “hatıra defterine” yazması ve sizin de o notları daha sonra okumanız gibidir. CEM, markaya yani size bir ayna tutar. Unutmayalım ki; “Marka, siz odada yokken sizin hakkınızda konuşulanlardır”. Başarılı CEM’den hedef, mutlu müşteriler yaratmaktır. Her marka sunduğu tecrübelerle büyür ve markayı CEM büyütür.

CEM’in CRM ile ilişkisi nedir?CLM: Customer Loyalty Management, Müşteri Sadakat Yönetimi

Kişisel markalaşmada CLM, müşteri ya da müşteri adayının bir benzerinizle değil sıklıkla sizinle iletişim kurmasını sağlamak için ona cazip nedenler sunmaktır. Tüketiciler sadık olduğunda; 1) diğer kişileri düşünmekten vazgeçer, 2) markanı ismiyle ister, 3) markanı başkalarına tavsiye eder, 4) markanı satın almak için daha uzun mesafeler kat etmeye ve beklemeye razı olur, 5) marka portföyüne katılan yeni ürünleri daha kolay kabul eder, 6) daha fazla ödemeye devam eder. Güçlü sadakat yönetimi CLM, sizin mıknatıs gibi bir çekim gücüne sahip olmanızı sağlayacaktır. Sadakat programları yalnızca indirim üzerine kurgulanmamalıdır yoksa hem yeni tüketiciler cezalandırılmış olurlar hem de kârlılığınız azalır zira tüketici avlanacak av değildir.

CLM:CVM: Customer Value Management, Müşteri Değer Yönetimi.

Kişisel markalaşmada CVM, sizin için çok değerli bir kişinin daha az değerli kişiye nazaran kendisini VIP hissetmesini sağlatma sanatıdır. Burada “değer” ödenen para, makam veya mevkiyle ilgili olmaktan çok o kişiyle iletişimde olmanızın size kattığı değerle ölçülmelidir zira bazen bir kişinin size hissettirdiği huzur, bir çuval altından daha değerli olabilir.

Kişisel değer yönetimi CVM’de çok değerli kişiye herhangi bir kişi muamelesinden daha özel muamele yapılır. Marka, ömründe bir kez kendisiyle iletişime geçenle her yıl en az 2-3 kez birlikte olduğu kişiye daha özel muamele göstermelidir ancak unutulmamalıdir ki iyi muamele zaten az değerli için de çok değerli için de geçerli olmalıdır. CVM, markanızın değerli müşteriye daha fazla özenmesini sağlar.


Marka itibardır, marka algıdır. Başı C harfi ile başlayan 4 kardeşler, işte bu itibarınızı korur ve markalaşmanızda sizlere çok fazla katkıda bulunurlar. Kişisel markanız C vitaminlerini almadan güne başlamasın zira C vitamini markanızın bağışıklığını güçlendirecektir.


53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page